Podsumowanie mistrzostw w Licheniu

  • O puchar Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej druha Waldemara Pawlaka rywalizowało 29 załóg strażaków-ochotników, w tym 5 załóg kobiecych. W dniach 28-30 czerwca, w Licheniu Starym nad Jeziorem Licheńskim, podczas XIII Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym przeżyliśmy trzy dni emocji i zmagań w trakcie rozgrywania kolejnych mistrzowskich konkurencji.

     

    Współorganizatorami tegorocznych Mistrzostw byli: Powiat Koniński, Gmina Ślesin oraz OSP Licheń Stary. Partnerem Strategicznym XIII Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym była firma Aries Power Equipment Sp. z o.o. Generalny Przedstawiciel Honda Marine w Polsce.

     

    Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli: Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

     

    Sędzią Głównym mistrzostw po raz kolejny był druh Wiesław Kuśmierek.

     

    Wartość nagród ufundowanych przez Partnerów Mistrzostw w postaci sprzętu ratowniczego, umundurowania i odzieży ochronnej wyniosła 165 000 złotych.

    Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak ufundował nagrody finansowe w Klasyfikacji Generalnej o łącznej wartości 40 000 złotych.

    Komendant Główny PSP generał bryg. Leszek Suski ufundował nagrody finansowe za miejsca I-III w Klasyfikacji Generalnej o łącznej wartości 10 000 złotych.

    W imieniu Komendanta Głównego PSP mistrzostwa obserwował i wręczał nagrody, reprezentujący go, Dyrektor Biura Szkolenia KG PSP st. bryg. Tomasz Naczas w asyście mł. bryg. Pawła Wysockiego z Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności.

    Podczas mistrzostw zaprezentowano umiejętności i kwalifikacje strażaków-ochotników, którzy na co dzień społeczną służbą zapewniają bezpieczeństwo osobom korzystającym ze zbiorników wodnych, a niejednokrotnie ratują ich życie.

    Pierwszego dnia o godzinie 20:00 tradycyjnie przez Licheń Stary i sąsiednie miejscowości przejechała parada pojazdów z łodziami. Tuż po paradzie rozegrana została pierwsza konkurencja: budowa wałów przeciwpowodziowych. Podczas następnych dwóch dni kibicowaliśmy kolejnym zmaganiom druhen i druhów ochotników.

    Mistrzostwa rozegrane zostały w siedmiu podstawowych konkurencjach na wodzie i lądzie oraz kategorii specjalnej. W konkurencjach rozgrywanych z użyciem łodzi motorowych Mistrzostwa były rozgrywane z podziałem na klasy silników łodzi motorowych. Do startu w Mistrzostwach, zgodnie z regulaminem, dopuszczono łodzie motorowe w dwóch klasach mocy silnika, określonych w koniach mechanicznych (KM):

    • I klasa – do 49 KM

    • II klasa – od 50 KM


    Rywalizacja odbyła się w 7 konkurencjach podstawowych Mistrzostw:

    • Budowa wału przeciwpowodziowego,

    • Rzuty ratownicze kołem i rzutką ratunkową,

    • Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej,

    • Wyścig łodzi wiosłowych,

    • Holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową wraz z manewrowaniem,

    • Podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej,

    • Manewrowanie łodzią motorową – slalom


    oraz w dwóch konkurencjach specjalnych zorganizowanych przez Partnerów Mistrzostw:


    • Konkurencji specjalnej „Waterfighter”, która corocznie jest niespodzianką przygotowaną przez Partnera Strategicznego Firmę ARIES POWER EQUIPMENT Sp. z o.o.,

    a także

    • Konkurencji specjalnej „Triage” przygotowanej przez Partnerów Wspierających Firmy AEDMAX i VANTORO.


    Ostateczne wyniki XIII Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników
    w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym przedstawiają się następująco:


    • Konkurencja I: Budowa Wału Przeciwpowodziowego

    1. OSP Kaniów (śląskie)

    2. OSP Krzywiń (wielkopolskie)

    3. OSP Bratian (warmińsko-mazurskie)


    • Konkurencja II: Rzuty ratownicze kołem i rzutką ratunkową

    1. OSP Krzywin (wielkopolskie)

    2. OSP Budzisław Kościelny (wielkopolskie)

    3. OSP Licheń Stary (wielkopolskie)


    • Konkurencja III: Holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową wraz z manewrowaniem w klasie łodzi do 49 KM

    1. OSP Stalowa Wola (podkarpackie)

    2. OSP Tuliszów (śląskie)

    3. OSP Licheń Stary (wielkopolskie)


    • Konkurencja III: Holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową wraz z manewrowaniem w klasie łodzi od 50 KM

    1. OSP Krzywin (wielkopolskie)

    2. OSP Wilczyn (wielkopolskie)

    3. OSP Ratownictwo Wodne w Pile (wielkopolskie)


    • Konkurencja IV: Wyścig łodzi wiosłowych

    1. OSP Licheń Stary (wielkopolskie)

    2. OSP Ostrzyce (pomorskie)

    3. OSP Opoczno (łódzkie)


    • Konkurencja V: Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej w klasie łodzi do 49 KM

    1. OSP Tuliszów (śląskie)

    2. OSP Opoczno (łódzkie)

    3. OSP Miłakowo (warmińsko-mazurskie)


    • Konkurencja V: Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej w klasie łodzi od 50 KM

    1. OSP Bratian (warmińsko-mazurskie)

    2. OSP Kaniów (śląskie)

    3. OSP Krzywiń (wielkopolskie)


    • Konkurencja VI: Podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej

    1. OSP Licheń Stary (wielkopolskie)

    2. OSP Krzywiń (wielkopolskie)

    3. OSP Ostrzyce (pomorskie)


    • Konkurencja VII: Manewrowanie łodzią motorową – slalom w klasie łodzi do 49 KM

    1. OSP Stalowa Wola (podkarpackie)

    2. OSP Tuliszów (śląskie)

    3. OSP Miłakowo (warmińsko-mazurskie)


    • Konkurencja VII: Manewrowanie łodzią motorową – slalom w klasie łodzi od 50 KM

    1. OSP Bratian (warmińsko-mazurskie)

    2. OSP Kaniów (śląskie)

    3. OSP Wilczyn (wielkopolskie)


    Klasyfikacja generalna:

    1. OSP Licheń Stary (wielkopolskie)

    2. OSP Krzywiń (wielkopolskie)

    3. OSP Opoczno (łódzkie)

    4. OSP Bratian (warmińsko-mazurskie)

    5. OSP Wilczyn (wielkopolskie)

    6. OSP Ostrzyce (pomorskie)

    7. OSP Miłakowo (warmińsko-mazurskie)

    8. OSP Cukrownia Gosławice w Koninie (wielkopolskie)

    9. OSP Budzisław Kościelny (wielkopolskie)

    10. OSP Ratownictwo Wodne w Pile (wielkopolskie)

    11. OSP Kaniów (śląskie)

    12. OSP Augustów Lipowiec (podlaskie)

    13. OSP Stalowa Wola (podkarpackie)

    14. OSP Solec Kujawski (kujawsko-pomorskie)

    15. OSP Brodnica Górna (pomorskie)

    16. OSP Brdów (wielkopolskie)

    17. OSP Licheń Stary "MALINY" – kobiety (wielkopolskie)

    18. OSP Płońsk (mazowieckie)

    19. OSP Tuliszów (śląskie)

    20. OSP Pluski (warmińsko-mazurskie)

    21. OSP Ostrowite (wielkopolskie)

    22. OSP Bratian – kobiety (warmińsko-mazurskie)

    23. OSP Brdów – kobiety (wielkopolskie)

    24. OSP Dobrzyków (mazowieckie)

    25. OSP Dobiegniew (lubuskie)

    26. OSP Stare Skoszewy (łódzkie)

    27. OSP Wilczyn – kobiety (wielkopolskie)

    28. OSP Ostrowite – kobiety (wielkopolskie)

    29. OSP Mielec (podkarpackie)


    • Trzy najlepsze załogi w klasyfikacji załóg kobiecych

    1. OSP Licheń Stary "MALINY" (wielkopolskie)

    2. OSP Bratian (warmińsko-mazurskie)

    3. OSP Brdów (wielkopolskie)


    • Konkurencja Specjalna „Waterfighter”

    1. OSP Dobrzyków (mazowieckie)


    • Konkurencja specjalna „Triage”

    1. OSP Licheń Stary (wielkopolskie)


    • Nagroda Specjalna „Fair Play”

    1. OSP Budzisław Kościelny (wielkopolskie)


    • Nagroda Specjalna dla OSP, która w Mistrzostwach Polski występuje po raz pierwszy

    1. OSP Mielec (podkarpackie)


    • Nagroda Specjalna dla załogi, która przyjechała na Mistrzostwa Polski z miejscowości położonej najdalej od Lichenia Starego

    1. OSP Augustów Lipowiec (podlaskie, powiat augustowski) – drużyna przejechała 497 km


    Mistrzostwa są formą intensywnego szkolenia niezbędnego w przygotowaniu do sprawnego prowadzenia działań ratowniczych, a ich celem jest:

    • Sprawdzenie stopnia wyszkolenia Strażaków Ochotników w zakresie ratownictwa wodnego i powodziowego.

    • Podnoszenie kwalifikacji poprzez rywalizację sportową.

    • Mobilizowanie do intensywnego szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego i powodziowego, zmierzającego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych.

    • Wymiana doświadczeń w zakresie akcji ratowniczych oraz zasad bezpieczeństwa na wodzie i nad wodą.

    • Przekazywanie społeczeństwu zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

    • Integracja środowiska strażackiego z innymi służbami ratownictwa wodnego.

    • Popularyzacja idei i tradycji strażackich wśród społeczeństwa.



    Fundatorami nagród w XIII Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym byli PARTNERZY MISTRZOSTW: Aries Power Equipment Sp. z o.o. Generalny Przedstawiciel Honda Marine w Polsce, ASF Monika Bryszewska, BOXMET MEDICAL, AED MAX, Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego S.A., Wytwórnia Umundurowania Strażackiego w Brzezinach, ALFA RADIO, BEZALIN, MSA, INTERVENT.PL Sp. z o.o., STIHL, KADIMEX, ELEKTRA, VANTORO, PROTEKTA, Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, KZWM OGNIOCHRON S.A., ROSENBAUER, AWARES, ADK, HONEYWELL, Starosta Koniński, AIRPRES, FHW REFLEX, GAMET, KEVISPORT, Komendant Miejski PSP w Koninie, MACTRONIC, MAKROS, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, ATMA, MAZURIA, MENTOR, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, AKSEL, BOGDAN GIL, PROCOM, PH BE HA PEX II, SŁAW-POL, AISKO, HOTEL ATUT.