Śmigłowiec pożarniczy Sikorsky s-64, prezentacja.

 •  

   

  Sikorsky S-64 Skycrane to ciężki dwusilnikowy dźwig latający zaprojektowany przez Sikorsky Aircraft Corporation dla Armii Stanów Zjednoczonych. 

   

   

  Ta nieco "dziwaczna" maszyna jest idealnie skonstruowana do swojej roli ciężkiego śmigłowca transportowego. W swojej pierwotnej wersji skonstruowanej na potrzeby armii USA, nosiła oznaczenie CH-54, natomiast jego cywilna wersja używana do dziś to S-64 "Skycrane".

   

   

  W 1992 r. licencję na śmigłowiec S-64E nabyła specjalnie w tym celu utworzona firma Erickson Air-Crane. Od tego czasu stała się ona producentem i największym na świecie użytkownikiem śmigłowców S-64. Wprowadzono wtedy  kilka poprawek, z których najważniejszą była możliwość zamocowania zbiornika wody o pojemności 10 tys. litrów. Od tego momentu rozpoczyna się kariera pożarnicza śmigłowca S-64. Wyposażono go też w pompę wysokiej wydajności z zamocowanym na stałe wężem ssawnym dzięki któremu, śmigłowiec mógł napełnić olbrzymi zbiornik zawisając nad powierzchnią wody, czas napełniania nie przekracza 2 min. Śmigłowce wykorzystywane do gaszenia lasów wyposażane są w mechanizm zrzutowy, znajdujący się pod zbiornikiem środka gaśniczego. Egzemplarze służące do gaszenia wieżowców posiadają działko wodne, mocowane z przodu pod kabiną pilota.   

   

   

   

   

  Śmigłowców S-64 wyprodukowano, w różnych wersjach nieco ponad 100 egzemplarzy. Odbiorcami byli głównie: USA, Kanada, Włochy, Korea Południowa, Uganda i Rosja. 

   

   

  Obecnie w użyciu jest około 20 maszyn i są one wykorzystywane w celach cywilnych. Najczęściej służą jako śmigłowce gaśnicze lub transportowe, na placach budów, czy platformach wiertniczych, do przenoszenia dużych ładunków w trudno dostępne miejsca.

   

   

  Dane techniczne:

  Wysokość  5,67 m

  Długość 21,41 m

  Średnica wirnika 21,95 m

  Masa własna  8,724 kg